مقارنه ماه، ناهید، هرمزد و بهرام

بامداد شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ هلال ماه، سیاره هرمزد، سیاره بهرام و سیاره ناهید با فاصله زاویه ای کمی در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

۰۵ آبان ۱۳۹۴ | ۰۰:۰۰ کد : ۷۷۵۶ پدیده های نجومی
تعداد بازدید:۳۷۱


این پدیده که چهار جرم درخشان آسمان در کنار یکدیگر بوده و شدت نور ماه نیز درخشش دیگر سیارات را تحت تاثیر نمی گذارد، منظره زیبایی به آسمان صبحگاحی هدیه می دهد. این پدیده نجومی بسیار زیبا از تمام نقاط ایران قابل مشاهده است. و نیاز به هیچ ابزار رصدی ندارد. در این روز سیاره هرمزد با فاصله زاویه ای حدود ده درجه کمانی بالا تر از سیاره ناهید قرار گرفته و ماه و سیاره سرخ بهرام در بین این دو جرم درخشان قرار گرفته و آسمان را زینت می بخشند. مشاهده این پدیده علاوه بر زیبایی ظاهری می تواند راهنمای خوبی برای علاقمندان به آسمان شب باشد که نمی توانند موقعیت سیارات را از بین ستارگان به خوبی تشخیص دهند. همچنین فرصت خوبی برای عکاسان نجومی با میدان دید باز است تا بتوانند زیبایی این منظره را در کنار مناظر طبیعی و یا تاریخی ثبت کنند.

در کاشان سیاره هرمزد به عنوان پیش قراول این مجموعه حدود ساعت 2 و یک دقیقه طلوع می کند. طلوع کامل ماه در حدود ساعت 2 و 29 دقیقه رخ داده و سیاره بهرام به دنبال آن در ساعت 2 و 42 دقیقه طلوع خواهد نمود. در پایان در ساعت 2 و 51 دقیقه سیاره ناهید نیز طلوع کرده و به این جمع سیاره ای می پیوندد. بنابراین از حدود ساعت 3 بامداد روز شنبه 16 آبان 1394 تا روشن شدن آسمان مقارنه ماه با سه سیاره هرمزد، بهرام و ناهید در افق شرقی به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.
 


نظر شما :