آسمان میزبان ستارگان زمینی

شامگاه شنبه هشتم شهریور ۱۳۹۳ رصدخانه دانشگاه کاشان وابسته به دانشکده فیزیک این دانشگاه میزبان توان یابان کاشانه مهر کاشان بود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۰:۰۰ کد : ۷۷۸۳ بازدیدها
تعداد بازدید:۴۳۷


با هدف کشف و پرورش استعدادهای معلولین جسمی حرکتی وابسته به کاشانه مهر کاشان نخستین گروه از توان یابان این مجموعه در رصدخانه دانشگاه کاشان حاضر شدند. این توان یابان با بازدید از آسمان نمای آموزشی و نرم افزار شبیه ساز آسمان با ساختار کلی آسمان آشنا شده و با مشاهده عکسها و فیلمهای مربوط به آسمان راجع به ساختار اجرام آسمان و پدیده های نجومی اطلاعاتی کسب کردند. سپس با هدف ایجاد انگیزه، کارشناس رصدخانه به معرفی استفان جان هاوکینگ، کیهانشناس برجسته جهانی که البته معلول جسمی حرکتی با درصد بسیار بالایی نیز هست و با نظریات خود عالم کیهان شناسی را تکان داده و با ارائه نظریات جدید دنیای فلسفه را به چالش کشیده است، پرداخت. در ادامه توان یابان با چشم غیر مسلح و ابزارهای رصدی به رصد آسمان پرستاره نیاسر کاشان پرداختند. در این برنامه آقای مجید قهرودی، مربی و عکاس برتر نجومی با این مجموعه همکاری نمودند.
قرار است تا برنامه های بازدید بیشتر، آموزش نجوم و رصد آسمان برای علاقمندان در این مجموعه از طرف رصدخانه دانشگاه کاشان و منجمان آماتور کاشانی در کاشانه مهر کاشان برقرار گردد.
کاشانه مهر کاشان، سازمانی است مردم نهاد که به همت گروهی از نیکوکاران کاشان از دی ماه 1387 در منزل زنده یاد حاج محمد فرزانه شروع به کار نمود. مهمترین اهداف این مجموعه شناسایی و جذب معلولین جسمی حرکتی کاشان به منظور ارتقاء سطح تواناییهای علمی و فنی و حرفه ای آنان جهت اشتغال متناسب با وضعیت جسمی و فیزیکی آنها - تقویت حس اعتماد به نفس در بین معلولین و ارتقاء انگیزه فعالیت و خلاقیت در آنان - ایجاد خودکفایی اقتصادی برای معلولین و تامین معیشت شرافتمندانه و عزتمند برای حفظ و ارتقاء کرامت انسانی ایشان - ارتقاء سطح آگاهی خانواده های وابسته به توان یاب از طریق انجام مشاوره های آموزشی و تخصصی و در نهایت ارائه آموزشهای لازم جهت پیشگیری از معلولیت و نهادینه نمودن فرهنگ برخورد و رفتار صحیح با معلولان است.
این مجموعه در حال حاضر در خیابان محتش شهر کاشان در محله پاقپان قرار دارد و تاکنون پذیرای نزدیک به 150 مددجو بوده است. که بیش از یک سوم از ایشان با کسب مهارتهای مورد نیاز به استقلال در فعالیتهای فردی و اجتماعی خود رسیده و هم اکنون حدود 90 نفر از خدمات این موسسه استفاده می کنند.
جا دارد ضمن سپاس و عرض خسته نباشید به دست اندرکاران این مجموعه، با معرفی بیشتر فعالیت بسیار شایسته آنها انگیزه بیشتری را برای راه اندازی چنین مجموعه هایی در دیگر شهرستان های ایجاد کنیم.

وبسایت موسسه نیکوکاری کاشانه مهر کاشان
http://www.kashanehmehr.com/


نظر شما :