شامگاه یکشنبه ۲۱ و دوشنبه ۲۲ امرداد ۱۳۹۷ آسمان با شهاب ترئین می شود

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۸:۳۱ کد : ۸۷۰۰ بارش نیزکی خبرها
تعداد بازدید:۵۱۲

گرمای روزهای تابستان، پناه بردن به خنکای شب و منظره آسمان که در این شبها میزبان ستارگان، سیاره های درخشان و البته شهاب های زودگذر است.

همه ساله عبور کره زمین از باقیمانده دنباله بعضی از دنباله دارها موجب می شود تا در بازه زمانی چند شب تعداد شهاب های قابل مشاهده افزایش یابد. در جدول زیر تعدادی از مهم ترین بارشهای شهابی سال به همراه دنباله داری که سنگ ریزه هایی از آن در منطقه خاصی از مدار زمین به دور خورشید باقی مانده و عامل ایجاد بارش شهابی است ذکر شده . همچنین بازه زمانی بارش شهابی و زمان حداکثر فعالیت ذکر شده است. اما از آنجا که فاصله این ذرات نسبت با ناظر زمینی زیاد است. دقیقا تصویری همچون پرسپکتیو نقطه ای به نظر می رسد. ناظر تصور می کند که تمام این ذرات از نقطه خاصی از آسمان به اطراف پراکنده می شوند. این نقطه کانون بارش نامیده می شود. در جدول مختصات سماوی کانون بارش نیز ذکر شده است. با توجه به موقعیت این نقطه نسبت به صورت فلکی موجود در آن، هر بارش شهابی نامگذاری می شود. سرعت میانگین ذرات در هنگام ورود به جو در ستون بعدی ذکر گردیده است. و در پایان پارامتری به عنوان ZHR ذکر گردیده است که حداکثر تعداد شهاب قابل مشاهده در ساعت را نشان می دهد. البته اکثر موارد مشاهده چنین تعداد شهاب برای ناظران میسر نیست. چراکه این پارامتر وابستگی زیادی به تراکم ذرات و موقعیت ناظر و چند پارامتر دیگر دارد. برای نمونه در بارش شهابی برساوشی اگر رد هر شهاب را امتداد دهیم مشخص می شود که تقریبا بیشتر شهابها در زمان بارش از نقطه ای نزدیک سر صورت فلکی برساوش به اطراف آسمان پخش می شود. این بارش شهابی از بقایای دنباله دار 1862II است و از 27 تیر آغاز شده و تا 3 شهریور ادامه دارد. اما اوج بارش در 22 امرداد است. بطور معمول در اوج بارش حدود 100 شهاب در ساعت با سرعت حدود 59 کیلوتر بر ساعت قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که برای رصد بارش شهابی نیاز به هیچ ابزاری همچون تلسکوپ یا دوربین دو چشمی نیست. فقط بهتر است در موقعیتی که آلودگی نوری کمتری دارد حضور پیدا کرده(یعنی جایی دور از شهرهای بزرگ) و در طول زمان رصد به آسمان نگاه کنیم. مشاهده می شود که تعداد شهابها نسبت به شبهای عادی بیشتر است. بهترین زمان برای رصد بارش شهابی از نیمه شب تا سحرگاه است.
برای تصویر برداری از این پدیده نجومی هم بهتر است از دوربینهای عکاسی حرفه ای استفاده شود. لنزهای با میدان دید باز کارآمدتر هستند. برای عکاسی، زوم دوربین را در کمترین حالت قرارد داده، و برای بینهایت فوکوس کنید. در حالت فوکوس باید ستارگان بصورت نقطه نورانی دیده شوند. حساسیت را نیز تا حد امکان کاهش داده و زمان نوردهی را در حد چند دقیقه قرار می دهند. گاهی نیز تعدادی عکس با زمان نوردهی مساوی، با فاصله زمانی مساوی گرفته و با نرم افزارهای پردازش تصویر برهم نهی می کنند. درست شبیه ثبت رد نور ستارگان. اگر خوش شانس باشید، رد نور شهاب هم در کادر دوربین شما قرار خواهد گرفت.

نگارش: ایرج صفایی

دریافت آگاهی بیشتر در مورد بارشهای شهابی:

https://uko.kashanu.ac.ir/fa/news/7608/

کلید واژه ها: بارش شهابی


نظر شما :