پاسداشت هشتادمین سال ثبت ملی آتشکده نیاسر

گردهمایی به مناسبت هشتادمین سال ثبت ملی آتشکده نیاسر در روز یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ در کنار این بنای تاریخی برگزار شد

۲۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۹ کد : ۹۱۰۸ چارتاقی خبرها
تعداد بازدید:۶۳۶

این گردهمایی که با حضور علاقمندان تاریخ و فرهنگی ایران باستان، پژوهشگران و مسئولان محلی و منطقه ای از ساعت 15:30 در کنار آتشکده(چارتاقی) نیاسر آغاز و تا غروب خورشید ادامه داشت.

در ابتدا آقای تقی پور رئیس شورای شهر نیاسر ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان در این گردهمایی، اشاره ای به اهمیت این بنای تاریخی نموده و با توجه تنوع ساختار جغرافیایی طبیعی بخش نیاسر و فرهنگی مردم، این منطقه را ایران کوچک نامید. همچنین در ادامه به کیفیت آسمان نیاسر برای فعالیتهای رصدی و گردشگری نجومی اشاره نمود.
در ادامه آقای علی ابوالفظلی مدیر پایگاه میراث فرهنگی نیاسر گزارشی درباره عملکرد این پایگاه در راستای حفظ و بهبود وضعیت آتشکده نیاسر ارائه نموده و به مواردی همچون انتقال مسیر لوله های آب از نزدیکی این بنا به فاصله مناسب، مرمت بنا در سال 1394، و تلاش برای بهبود منظر این بنا اشاره نمود. همچنین نوید تهیه تابلو راهنمای مناسب این بنای باستانی در آینده نزدیک و تهیه طرح نورپردازی این آتشکده را داده و اندکی هم از برخی شرایط گلایه نمود.
سپس دکتر محمد مشهدی، عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در مورد منابع تاریخی مربوط به این بنا صحبت کرده و به مهم ترین متن یعنی تاریخ قم که ساخت این آتشکده را به اردشیر بابکان از سلسله ساسانیان نسبت می دهد، اشاره نمود.
عباسعلی رضایی نیا، پژوهشگر باستان شناس از دانشگاه کاشان، کاوش باستانشناسی و تعیین عرصه و حریم واقعی این بنای باستانی را لازم دانسته و به ضرورت توجه به منظر این بنا و حفظ و بهبود مناظر اطراف در راستای توسعه گردشگری پرداخت.
ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان نیز در ادامه به نقد نظریه تعیین فصل ها با استفاده از زاویه طلوع خورشید از بین ستونهای آتشکده نیاسر پرداخت. بنابر تحقیقاتی که ایشان در این چند ساله انجام داده اند این بنا دقت لازم برای تعیین آغاز فصلها را ندارد. ایشان معرفی درست این آتشکده را مهم دانسته و پاسداشت این یادگار باستانی را ضروری دانست.
در پایان آقای محمود ساطع پژوهشگر و مدیر مجموعه خانه کاج و موزه شیبانی، ایجاد تشکل مردم نهاد برای این بنا و دیگر ارزشهای تاریخی-طبیعی منطقه را پیشنهاد نمود. تا با همکاری مسئولان محلی بتوانند در راستای بهبود وضعیت موجود اقدام نمایند.

 

کلید واژه ها: آتشکده نیاسر


نظر شما :