نمایش مجموعه مستند جمشید کاشانی

نمایش مجموعه مستند دو قسمتی غیاث الدین جمشید کاشانی، چهارشنبه و پنج شنبه، هشتم و نهم مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما

۰۶ مهر ۱۳۹۴ | ۰۰:۰۰ کد : ۷۷۳۴ اخترشناسی باستان اطلاعیه
تعداد بازدید:۶۹۳


این مجموعه به کارگردانی حسن هدایت تهیه شده است. بخشهای زیادی از این مجموعه در رصدخانه دانشگاه کاشان و در دانشگاه کاشان تصویربرداری شده است. بخش نخست این مجموعه در همایش میراث علمی غیاث الدین جمشید کاشانی در دانشگاه کاشان به نمایش درآمد. همزمان با این همایش با پژوهشگران داخلی و خارجی شرکت کننده در همایش که درباره این دانشمند ایرانی تحقیقاتی انجام داده بودند، مصاحبه شد. محتوای این مجموعه شامل مصاحبه هایی است با پژوهشگران که در باره زندگی نامه و آثار و فعالیتهای علمی این دانشمند برجسته جهانی ارائه می کنند.
آقای ایرج صفایی کارشناس رصدخانه دانشگاه کاشان نیز در این مجموعه به ابزارهای نجومی ساخته شده توسط جمشید کاشانی اشاره کرده و توضیحاتی در رابطه با دو ابزار ابداعی ایشان یعنی "طبق المناطق" و "لوح اتصالات" ارائه می کند.
جمشد کاشانی ستاره شناس و ریاضیدان برجسته جهان در قرن 15 میلادی است. تاکنون یک مجموعه تلویزیونی و یک فیلم سینمایی درباره زندگی ایشان ساخته شده است. در چند مجموعه مستند تلویزیونی همچون مستند ستارگان شرق نیز به این دانشمند ایرانی پرداخته شده است. دو همایش بین المللی یکی در سال 1379 و دیگری در سال 1390 در دانشگاه کاشان برای این ستاره درخشان علم ایران برپا شده است. همچنین مجموعه ای از آثار جمشید کاشانی و کتابها و مقالاتی که در باره این دانشمند شهیر نوشته شده است در رصدخانه دانشگاه کاشان با عنوان "مرکز بایگانی، پژوهش و نشر میراث علمی جمشید کاشانی" به همت آقای صفایی کارشناس رصدخانه تهیه شده است. اما این مختصر گویای ابعاد شخصیت این چهره جهانی ایران نمی تواند باشد.
 

کلید واژه ها: جمشید کاشانی غیاث الدین جمشید کاشانی غیاث الدین رصدخانه رصدخانه دانشگاه کاشان


( ۱ )

نظر شما :